شما اینجا هستید
اخبار پژوهشی » کاهش فروش و مصرف دخانیات در میان نوجوانان فرانسوی در سال ۲۰۲۱

آخرین گزارش منتشر شده در سایت Tobacco Control حاکی از آن است که مرکز نظارت فرانسه بر دارو و مواد اعتیادآور، روند فعلی مصرف محصولات دخانی را در میان بزرگسالان و نوجوانان نشان می‌دهد. فروش محصولات دخانی در شبکه ملی دخانیات این کشور در سال ۲۰۲۱ به میزان ۶٫۶ درصد کاهش یافت. خریدهای خارج از شبکه، بیشتر خریدهای فرامرزی هستند بدون اینکه غیرقانونی باشند (قاچاق محصولات دخانی) و ۲۲ درصد از خریدهای محصولات دخانی را تشکیل می‌دهند. از طرفی سهم خریدهای غیرقانونی ۱۲ درصد تخمین زده می‌شود که با ۳۷ درصد اعلام شده از سوی تولیدکنندگان فاصله دارد.‌

نرخ مصرف روزانه سیگارکشیدن در فرانسه، به سطح تحصیلات و درآمد افراد بستگی دارد، به طوری که ۳۳ درصد از افرادی که مصرف‌کننده سیگار هستند، در پایین‌ترین سطح تحصیلی و درآمدی قرار دارند. مصرف سیگار در بین نوجوانان فرانسوی همچنان رو به کاهش است به طوری که طی آزمایش‌های انجام شده میزان مصرف سیگار در میان نوجوانان ۱۵-۱۴ ساله به ۲۹ درصد در سال ۲۰۲۱ رسید در حالی که در سال ۲۰۱۰، ۵۲ درصد از نوجوانان گرایش به مصرف سیگار داشتند.

مصرف روزانه سیگار در کشور فرانسه در سال ۲۰۱۰، ۱۵٫۶ درصد بود که در سال ۲۰۲۱ به ۳٫۷ درصد کاهش یافت.

میانگین سن شروع مصرف دخانیات تا سال ۲۰۰۰ در کشور فرانسه ۱۳٫۷ درصد بود که در سال ۲۰۱۷ به ۱۴٫۴ درصد افزایش یافت.

شیوع مصرف سیگار الکترونیکی در بین نوجوانان ۱۵-۱۴ ساله‌ فرانسوی، ۳۴ درصد گزارش شده‌است. در حالی که استفاده روزانه از این سیگارها از سال ۲۰۱۸ ثابت مانده ‌است. در حالی که در سال ۲۰۰۰، میزان مصرف سیگار در نوجوانان ۴۱ درصد بوده‌ است، در سال ۲۰۲۱، ۲۵ درصد از نوجوانان ۱۷ ساله به طور روزانه سیگار می‌کشیدند.

در میان بزرگسالان، درک خطرات ناشی از مصرف سیگار با وضعیت سیگارکشیدن مرتبط است: سیگاری‌ها بیشتر تمایل به نادیده گرفتن خطرات مرتبط با مصرف تفننی سیگار را دارند، این در حالی است که باید در نظر بگیرند که خطرات مصرف دخانیات صرفآ به مصرف روزانه آن مرتبط نیست.

مطالعه‌‌ای که در سال ۲۰۱۷ در میان نوجوانان انجام شد، نشان می‌دهد که نگرش آنها به محصولات دخانی به طور فزاینده‌ای منفی شده‌است و با آگاهی آنها از خطرات مصرف دخانیات، مانند زوال جسمانی، مرگ و آسیب‌شناسی‌های مختلف دخانیات مرتبط است.

این مطلب ترجمه‌ای است از:

http://www.generationsanstabac.org

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات | TCRC: Tobacco Control Research Center