شما اینجا هستید
اخبار پژوهشی » رابطه مصرف دخانیات و خودکشی بزرگسالان در آمریکا

در یک پیمایش ملی که به تازگی در آمریکا انجام شده است، ۳۲۵۸۰۰ نفر از افراد بالای ۱۸ سال شرکت‌کننده در مقطع زمانی میان سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ از نظر مصرف دخانیات و شیوع خودکشی مورد بررسی قرار گرفتند.
در میان این شرکت‌کنندگان ۱۴/۲۷ درصد هرگز دخانیات مصرف نکرده بودند، ۸/۳۸ درصد مصرف‌کنندگان پیشین دخانیات بوده‌اند، ۹/۵ درصد در سال گذشته از سیگار یا یکی از محصولات دخانی استفاده کرده بودند. ۶/۲ درصد نیز تنها ایده خودکشی داشتند، ۷/۰ درصد ایده خودکشی و برنامه‌ای برای آن در ذهن داشتند، ۵/۰ درصد نیز دست به خودکشی زده بودند.
بعد از کنترل دیگر متغیرها برای حذف عوامل تصادفی، نتایج نشان داد که سن پایین شروع مصرف سیگار با ریسک بالاتر ایده و برنامه خودکشی در میان مصرف‌کنندگان قبلی و یک سال اخیر دخانیات رابطه وجود دارد.
وابستگی به نیکوتین با تلاش برای خودکشی در میان افرادی که مصرف‌کنندگان سیگار یک سال اخیر بوده‌‌اند دارای ارتباط معنی‌دار است.
طبق نتیجه این پژوهش، مصرف دخانیات با افکار و تلاش برای خودکشی مرتبط بوده و بیمارانی که از دخانیات استفاده می‌کنند باید مورد بررسی های بیشتر درباره سلامت ذهنی و خطر خودکشی قرار گیرند. این نتیجه، معنای کلینیکی مهمی دربردارد و نشان می‌دهد برای بررسی بهتر بیماران باید وضعیت مصرف دخانیات در آن‌ها ارزیابی شود.
ntr.oxfordjournals.org

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات | TCRC: Tobacco Control Research Center