شما اینجا هستید
اخبار پژوهشی » سیگار کشیدن با اضطراب و افسردگی مرتبط است

مجله پژوهشی نیکوتین و دخانیات در تازه‌ترین شماره خود به نتیجه یکی از تحقیقات درباره ارتباط میان مصرف دخانیات با اضطراب و افسردگی پرداخته است.
تاکنون مطالعات زیادی درباره رابطه مثبت میان سیگار کشیدن و بیماری‌های ذهنی انجام شده‌اند. این بار نیز محققان با بررسی و مرور سیستماتیک تحقیقاتی که به طور مشخص درباره اضطراب و افسردگی با دخانیات انجام شده است، رابطه این دو متغیر را تأیید کرده‌اند.
در این بررسی نتایج ۱۴۸ مطالعه به چند مقوله تقسیم شدند: شروع کشیدن سیگار، وضعیت مصرف، شدت مصرف و وابستگی به نیکوتین. نتایج هر یک از این مقولات نیز با توجه به شواهدی که در زمینه تقدم اضطراب و افسردگی بر مصرف سیگار و یا برعکس وجود داشت تقسیم شدند.
تقریبا نیمی از نمونه‌ها اعلام کرده بودند که اضطراب و افسردگی آن‌‌ها منجر به مصرف دخانیات شده است. در حالی که بیش از یک سوم افراد، افسردگی و اضطراب را بعد از مصرف دخانیات تجربه کرده بودند. طبق گزارش این مقاله مطالعات اندکی وجود دارند که رابطه دو طرفه این مساله را بررسی کرده باشند.
بر اساس نتیجه حاصل از این پژوهش، رابطه این متغیرها با اطمینان بالا تایید می‌شود و برای یافتن رابطه علی قوی‌تر میان مصرف دخانیات و اضطراب و افسردگی، انجام مطالعات بیشتر با روش‌های پژوهشی مختلف پیشنهاد می‌شود.
ntr.oxfordjournals.org

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات | TCRC: Tobacco Control Research Center