شما اینجا هستید
اخبار پژوهشی » اجرای محدودیت‌‌ سنی در قلیان‌سراهای اردن

طبق گزارشی در نشریه جردن تایمز (یک منبع مطلع)، در ماه ژانویه بعد از این‌که از سروکردن قلیان به افراد زیر سن قانونی ممانعت شد، نوزده کافه در امان، پایتخت اردن بسته شد.
سرو کردن قلیان به افراد زیر سن قانونی طبق قانون سلامت عمومی غیرقانونی است و شهرداری بزرگ امان گفت تجهیزات سرو قلیان باید به دقت بازرسی شود.
مِروات مرآت مدیر بخش نظارت بهداشت شهرداری بزرگ امان گفت: «براساس مشاهدات بازرسان و شکایت شهروندان، درحال حاضر کمپین‌های ما سختگیرانه‌تر است.» «ما با مسئولان، از جمله وزارت بهدشت موافقیم که می‌گویند بهتر است که سروکردن قلیان به افراد زیر سن قانونی ریشه‌کن شود.»
میرهات افزود: «در گذشته این موضوع در اولویت نبود، اما درحال حاضر ما بیشتر متعهد به محدود کردن کسانی هستیم که به نوجوانان قلیان می‌فروشند.»
طبق گزارش جمعیت مبارزه با دخانیات اردن، درحدود ۲۳ % از اردنی‌های بین سن‌های ۱۳ تا ۱۵ سال قلیان می‌کشند.
در اظهارات قبلی، فراس هواری، مدیر اداره کنترل سرطان در مرکز سرطان به ملک حسین گفت: که یک وعده قلیان کشیدن معادل ۳ تا ۱۰ پاکت سیگار می‌تواند به سلامتی آسیب برساند.
یکی از پزشکان به تایمز می‌گوید: زغالی که برای گرمای قلیان استفاده می‌شود ماده‌ای بسیار سمی یعنی ۱۰۰ قسمت در میلیون مونوکسیدکربن آزاد می‌کند، که می‌تواند سبب خفگی افراد سیگاری شود و اثرات منفی بر افرادی داشته باشد که در معرض این دود قرار دارند.

Age restrictions enforced

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات | TCRC: Tobacco Control Research Center