شما اینجا هستید
اخبار پژوهشی » سیگاری‌ها بیشتر به سل مبتلا می‌شوند
 کنترل دخانیات از جمله موارد مهم مورد بحث در این برنامه بود که همراه با یک جلسه ویژه سازمان بهداشت جهانی با عنوان محصولات جدید نیکوتین و تنباکو، نیاز به کنترل قوی دخانیات را برای مقابله با اپیدمی دخانیات گوشزد می‌کرد. همچنین بر یافتن جایگزین‌های ترک دخانیات به جای سیگارهای الکترونیکی تاکید شد. این کنفرانس تعهد خود را برای پایان دادن به معضل دخانیات با نوشتن و امضای Tobacco Control Pledge بیش از ۳۵۰ نفر از شرکت‌کنندگان اعلام کرد. برخی از یافته‌های پژوهشی مطرح شده در این کنفرانس عبارتند از:    

  • بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، آخرین تحقیقات نشان می‌دهند که مرگ و میر ناشی از دخانیات (بیش از ۸ میلیون در سال) بیشتر از مجموع مرگ و میر ناشی از AIDS/HIV مالاریا و سل است.    
  • بر اساس گزارش UNION رابطه بین سیگار کشیدن و سل سالهاست که مورد توجه قرار گرفته است. سیگاری‌ها ریسک بالاتری نسبت به بقیه افراد برای ابتلا به سل دارند.     
  •  فراتحلیل انجام شده در این کنفرانس نشان می‌دهد سیگار کشیدن یک ریسک فاکتور برای عفونت سل محسوب می‌شود.    
  •  شواهد پایداری وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف دخانیات با افزایش خطر ابتلا به سل مرتبط است (این یافته‌ها از سال ۱۹۱۸ تاکنون تکرار شده‌اند.)   

   در بسیاری از کشورهای با درآمد پایین و متوسط، جایی که مصرف دخانیات شایع است، سل نیز یک مشکل اصلی محسوب می‌شود. در این کشورها کنترل دخانیات یکی از اقدامات اساسی برای کنترل سل بوده و همچنین باعث کاهش بیماری‌های غیرواگیر می‌گردد. اقدامات با رویکرد ادغامی که باعث کاهش وابستگی به دخانیات می‌شود نتیجه اقتصادی مطلوبی نیز برای جامعه دارد.  

منبع: https://hyderabad.worldlunghealth.org/2019/11/ground-breaking-science-major-announcements-and-the-voices-of-tb/

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات | TCRC: Tobacco Control Research Center