شما اینجا هستید
آخرین پژوهش ها » تأثیر مصرف سیگار بر شدت بیماری کووید۱۹ : مطالعه‌ای سیستماتیک و فراتحلیل

طبق مطالعه‌ای که در ۴ آگوست ۲۰۲۰ با هدف تعیین دقیق و قطعی اثر استعمال دخانیات بر شدت بیماری کووید ۱۹ توسط راهین کی ریدی[۲] و همکارانش منتشر شده‌است، وب‌سایت‌های EMBAS, CENTRAL ,EDLINE WEB OF SCIENCE  در بازه زمانی ۱ دسامبر ۲۰۱۹ تا ۲ ژوئن ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این مطالعه گزارش وضعیت مصرف سیگار در بیماران بستری شده با شدت‌های مختلف بیماری (حداقل یک مورد بالینی از جمله: پیشرفت بیماری، بستری در آی سی یو[۳]، نیاز به تهویه مکانیکی[۴] و مرگ و میر) را شامل می‌شود و داده‌ها با استفاده از مدل اثرات تصادفی[۵] جمع‌آوری شده‌اند.

در این مطالعه ۴۷ پژوهش، که طبق گزارش‌ها شامل بیماران بستری مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان است، مورد بررسی قرار گرفته‌است. از بین ۳۲۸۴۹ بیمار بستری شده در بیمارستان، ۸۴۱۷ نفر از آنها سابقه مصرف سیگار داشته، که از این تعداد ۱۵۰۱ نفر در حال حاضر مصرف‌کننده سیگار هستند، ۵۶۷۶ نفر از آنها قبلا سیگاری بوده و ۱۲۴۰ نفر از آنها سیگاری هستند ولی میزان مصرف ایشان ثبت نشده است.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد سیگاری‌های فعلی و افراد با سابقه مصرف سیگار در معرض خطر ابتلا به حالت شدید بیماری کووید ۱۹ قرار دارند. هم‌چنین این افراد بیشتر از سایرین در معرض خطر مرگ، پیشرفت بیماری کووید ۱۹ و نیازمند به تهویه مکانیکی هستند. بیماران با سابقه هرگونه مصرف سیگار در مقابل نوع شدید بیماری کووید ۱۹ آسیب‌‌پذیرتر و در حصول نتایج درمانی، بدتر هستند.

در صورت عدم وجود روش‌های درمانی هدفمند، راهکارهای پیشگیری و حمایتی برای کاهش عوارض مرگ و میر در افراد سیگاری فعلی و سابق بسیار مهم است.


 META ANALYSIS.[1

 RAHIN K.REEDY.[2

(  Intensive Care Unit) .[3)

VENTILATOR. [4

  RANDOM EFFECT MODEL.[5

این مطلب ترجمه ای است از:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jmv.26389

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات | TCRC: Tobacco Control Research Center