شما اینجا هستید
آخرین پژوهش ها » ارتباط بین سیگار کشیدن جوانان، استفاده از سیگار الکترونیکی و بیماری کووید-۱۹

یک نظرسنجی ملی آنلاین از نوجوانان و جوانان (۴۳۵۱ نفر) ۱۳ تا ۲۴ ساله در ماه مه سال ۲۰۲۰ در آمریکا انجام شد. رگرسیون لجستیک چند متغیره[۲]، رابطه بین علائم مرتبط با کووید-۱۹ و آزمایش و تشخیص این بیماری را با مصرف سیگار، سیگارهای الکترونیکی[۳]، مصرف همزمان سیگار و سیگار الکترونیکی، عوامل جمعیتی- اجتماعی، چاقی و رعایت کردن مسائل بهداشتی در محیط‌های سربسته ارزیابی نمود.

تشخیص کووید-۱۹ در میان مصرف‌کنندگانی که فقط مصرف‌کننده سیگار الکترونیکی بودند ۵ برابر بیشتر بود، هم‌چنین ۷ برابر افزایش در میان مصرف‌کنندگانی که مصرف‌کننده سیگار معمولی و سیگار الکترونیکی بودند، مشاهده شد. و ۶٫۸ برابر احتمال بیشتر در مصرف‌کنندگانی که در ۳۰ روز گذشته مصرف سیگار و سیگار الکترونیکی داشته‌اند. آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در بین مصرف‌کنندگانی که در ۳۰ روز گذشته مصرف‌کننده سیگار و سیگار الکترونیکی بوده‌اند، ۹ برابر بیشتر بود و ۲٫۶ برابر بیشتر در بین افرادی که در ۳۰ روز گذشته فقط سیگار الکترونیکی مصرف کرده‌اند. علائم در بین افرادی که در ۳۰ روز گذشته مصرف‌کننده سیگار و سیگار الکترونیکی بودند ۴٫۷ برابر بیشتر بود.

کووید-۱۹ با استفاده جوانان از سیگارهای الکترونیکی به تنهایی، و استفاده مضاعف از سیگارهای الکترونیکی و سیگار مرتبط است، این امر نیاز به غربالگری و آموزش را نشان می دهد.


[۱].covid-19

[۲]. Multivariable logistic

[۳].E-cigarettes 

این مطلب ترجمه ای است از:

https://www.jahonline.org/article/S1054-139X(20)30399-2/fulltext

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مرکز تحقیقات کنترل دخانیات | TCRC: Tobacco Control Research Center