برنامه‌های مدرسه محور

تیم مدرسه آینده‌های مثبت، با ایجاد رابطه‌ای میان مدرسه ابتدایی و متوسطه در منطقه محلی، به جوانان برای پیدا کردن توانایی‌هایشان و حل مسائل‌شان کمک می‌کنند.

برنامه‌های مدرسه محور از طریق گردهمایی‌های مدرسه، کار کردن با گروه‌های هدفمند در مورد مسائل خاص و یا کار کردن با افراد به طور تک به تک، ارائه برنامه‌های حمایتی سفارشی بنا به نیازهای مدرسه و یا نیازهای شخصی افراد برای ایجاد تغییر به آن‌ها کمک می‌کند.

کار با مدارس بر آموزش، ایجاد روابط میان‌فردی و شخصیت‌سازی افراد متمرکز است و در صورتی‌که مدارک رسمی در حمایت آن‌ها گنجانده شود، آموزش غیر رسمی برای توسعه فردی اهمیت بسیاری دارد. تنها در سال گذشته، حدود 300 جلسه آموزشی در مدارس محلی برگزار شد.

بخشی از برنامه‌های مدرسه محور که در حال حاضر در حال ارائه هستند، عبارتند از:

 

تیم مستقل آینده‌های مثبت مأموریت خود می‌دانند که جوانان محیط اطراف خود را شناسایی کنند. این تیم در جوامع محلی به خیابان‌ها می‌روند- نه فقط خیابان‌ها، بلکه پارک‌های محلی، مجامع جوانان و در واقع هرجایی که جوانان علاقه‌مند به رفتن به آن‌جا هستند- در سال گذشته این تیم 2304 مایل را در طول 1728 ساعت و یا 288 جلسه راهپیمایی کرده‌اند و  وقت خود را صرف شناختن جوانان و به نحوی برقراری ارتباط با آنان کردند.

اغلب جوانانی که در طول کار تیمی شناخته می‌شوند، در فعالیت‌ها و برنامه‌های بسیاری شرکت می‌کنند. گفتگوهای اولیه در پارک یا گوشه‌ای از خیابان، می‌تواند زندگی برخی جوانان را تغییر بدهد و منجر به داستان‌های موفقیت‌آمیز زندگی آنان شود. تیم اختصاصی ما به بخش‌هایی از جامعه دست یافته‌اند که توسط کانال‌های ارتباطی دیگر قابل دسترسی نیستند.

حمایت‌ تک به تک: حمایت تک به تک افراد برای کمک به آن‌ها برای غلبه بر گستره وسیعی از مسائل و چالش‌ها صورت می‌گیرد. جلسات هدفمند تیم آینده‌های مثبت از حمایت افراد عزادار و کنترل خشم تا تقویت عزت نفس، ارتقا مهارت‌های زندگی و ایجاد اعتماد به نفس را پوشش می‌دهد.

یکی از جوانانی که از این حمایت‌ها بهره‌ گرفته بود می‌گوید: “پیش از کار کردن با آینده‌های مثبت، تلاش می‌کردم تا با آنچه احساس می‌کردم مقابله کنم و این موضوع مرا درمانده کرده بود. اما حالا قادرم تا با افکار و احساساتم کنار بیایم و آن را بهتر کنترل کنم.”

ارتباط مستقیم: جوانان اغلب از سازمان‌های دیگر برای حمایت‌های تکمیلی به تیم آینده‌های مثبت ارجاع داده می‌شوند، اما اگر فردی احساس نیاز به کمک کند نیز می‌تواند خود به تیم آینده‌های مثبت رجوع کرده و مستقیماٌ درخواست کمک کند.

 

ورزش و آینده‌های مثبت

گزارش عملکرد این برنامه نشان‌دهنده آن است که ورزش کاتالیزوری برای تغییر مثبت محسوب می‌شود. پروژه آینده‌های مثبت در برخی موارد به جوانان کمک کرده تا اعتماد به نفس و عزت نفس خود را بازیابند. به آن‌ها یاری رسانده تا ارتباط با خانواده و توجه به مدرسه را بهبود بخشند. بنا به گزارش، شواهد حاکی از این است که مشغلیت فیزیکی می‌تواند پرخاشگری را کاهش داده و سبب افزایش روحیه انجام کارهای گروهی شود.

هم‌چنین شواهد حاکی از آن است که طرح آینده‌های مثبت به کاهش سو مصرف مواد و رفتارهای ضداجتماعی کمک کرده است. گزارشات روشن می‌سازد که حضور همیاران محبوب و جاذب هم‌چون باشگاه فوتبال چلسی می‌تواند عامل مثبتی در جلب و حفظ جوانان برای شرکت در این پروژه باشد.

کِلر کورا، مدیرعامل این طرح می‌گوید: هدف ما دیدن نوجوانانی است که فارغ از وضعیت خود، توانایی‌ها و استعدادهایشان را کشف کرده‌اند. طرحی که یکبار در گزارشی دولتی اینگونه توصیف شده بود: “این طرح به اندازه جعبه‌ای پر از قورباغه، بی‌عقلی‌ است!”

 

نتایج طرح

امیلی کمپ مدیر مرکز رفتارهای ضداجتماعی (Anti-Social Behaviour Officer) در شورای شهر نیوپورت می‌گوید: طرح آینده‌های مثبت یک امتیاز بزرگ برای شهر نیوپورت است و یک برنامه‌ریزی آینده‌نگر برای کاهش رفتارهای ضداجتماعی است. تیم آینده‌های مثبت به کار با دشوارترین افراد در محروم‌ترین مناطق نیوپورت پرداختند و بدون تلاش آن‌ها کاهشی که ما در آمار ارتکاب جرم بدست ‌آوردیم غیرممکن بود. اطلاعاتی که آن‌ها در رابطه با برخی از مناطق محروم نیوپورت در دست دارند به ما کمک می‌کند تا راهکارهای پیشگیرانه را برای جلوگیری از تشدید رفتار‌های ضداجتماعی به‌کار گیریم.

اما این فقط اعداد نیستند که قابل توجه هستند. داستان‌های شخصی جوانانی که زندگی خود را از طریق ورزش تغییر می‌دهند، قدرت واقعی این طرح است.

مرد جوانی که در نوامبر 2014 توسط تیم پیشگیری کننده Families First به طرح آینده‌های مثبت معرفی شده بود، معضلات مختلفی از خشونت و رفتارهای ضداجتماعی داشت. او از دبیرستان اخراج شده بود و بخاطر کتک‌کاری با یکی از مربیان راگبی خود 4 ماه از بازی راگبی محروم شد. او پس از کار کردن با یکی از مربیان ورزشی تیم آینده‌های مثبت، هم‌اکنون در یکی از مدارس هرفورد مشغول تحصیل است و در باشگاه خود درحال بازی کردن راگبی است و برنامه‌های بلندمدتی برای مربی شدن دارد.

در مرکز شهر کائرفیلی، شروع قرارهای عصرانه ورزشی بین دسامبر 2014 و مارس 2015، با کاهش آمار جنایات محلی تا 36 درصد مصادف شده است. هم‌چنین 50 درصد در گزارش‌ رفتارهای ضداجتماعی در این منطقه کاهش وجود داشته.

آیند‌ه‌های مثبت یک همکاری کلیدی با پلیس در پیدا کردن راهکاری مختلف برای کاهش رفتارهای مزاحم و دردسرساز در تعامل با جوانان است.  وزارت کشور بریتانیا در سال 2013 برنامه ملی را به پایان رساند و مسئولیت منابع مالی را به رئیس اداره پلیس جنایی محلی محول کرد.