حرکت چین به سمت ممنوعیت مصرف دخانیات در مکان‌های بسته عمومی

شنژن یکی از شهرهای ایالت گواندانگ در سال جدید طرح ممنوعیت کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی بسته را مطابق توصیه‌ سازمان جهانی بهداشت اجرا کرد.
دکتر برنارد شوارتلندر نماینده سازمان جهانی بهداشت در چین گفت: :«شنژن به لیست شهرهایی خواهد پیوست که کشیدن سیگار بدون استثنا در مکان‌های عمومی بسته آن کاملاً ممنوع می‌باشد.»
قانونی که صددرصد بدون دود باشد، تنها راهی است که مردم و بازدیدکنندگان شهر را از مضرات سمی دود دست‌دوم محافظت می‌کند.راه دیگری وجود ندارد. هر سطحی از تماس با دود دست دوم خطرناک است.
گفته شده قانون بدون دخانیات در شنژن یک الگوی قانونی است که کاملاً پیرو ساختار کنوانسیون سازمان جهانی بهداشت در کنترل دخانیات است.
این قانون طبق توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت در اکتبر 2013 به عنوان اولین قانون بدون دخانیات در چین به تصویب رسید. «به هرحال مهلت مشخصی به مکان‌های تفریحی و فراغتی داده شده تا از این قانون کاملا پیروی کنند.»مهلت تا 31 دسامبر به پایان می‌رسد.
مطابق قانون، همچنین ممنوعیت کشیدن سیگار در تعدادی از مکان‌های باز، شامل مکان‌های وابسته به مدرسه، محیط‌های آموزشی و بهداشتی، پارک، استادیوم و باشگاه‌های تناسب اندام اجرا می‌شود.علاوه بر این، تبلیغات دخانیات، آگهی و اسپانسرشدن هم ممنوع هستند.
این قانون جریمه‌های زیادی در بر دارد و اجرایی کردن آن مستلزم هماهنگی بین هشت اداره و آژانس دولتی است. «چالش این است که آیا بازرسان منابع مورد نیاز برای انجام کار خواهند داشت و این که دسترسی کامل برای یافتن شواهد نقض قانون در اختیار دارد و جریمه‌ها به طور دائم اجرایی شوند.»
سازمان جهانی بهداشت گفته است پیش نویس قانون ملی بدون دخانیات در شورای ایالتی به بحث و بررسی گذاشته شده است.

Home

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش