رابطه مصرف دخانیات و خودکشی بزرگسالان در آمریکا

در یک پیمایش ملی که به تازگی در آمریکا انجام شده است، 325800 نفر از افراد بالای 18 سال شرکت‌کننده در مقطع زمانی میان سال‌های 2008 تا 2014 از نظر مصرف دخانیات و شیوع خودکشی مورد بررسی قرار گرفتند.
در میان این شرکت‌کنندگان 14/27 درصد هرگز دخانیات مصرف نکرده بودند، 8/38 درصد مصرف‌کنندگان پیشین دخانیات بوده‌اند، 9/5 درصد در سال گذشته از سیگار یا یکی از محصولات دخانی استفاده کرده بودند. 6/2 درصد نیز تنها ایده خودکشی داشتند، 7/0 درصد ایده خودکشی و برنامه‌ای برای آن در ذهن داشتند، 5/0 درصد نیز دست به خودکشی زده بودند.
بعد از کنترل دیگر متغیرها برای حذف عوامل تصادفی، نتایج نشان داد که سن پایین شروع مصرف سیگار با ریسک بالاتر ایده و برنامه خودکشی در میان مصرف‌کنندگان قبلی و یک سال اخیر دخانیات رابطه وجود دارد.
وابستگی به نیکوتین با تلاش برای خودکشی در میان افرادی که مصرف‌کنندگان سیگار یک سال اخیر بوده‌‌اند دارای ارتباط معنی‌دار است.
طبق نتیجه این پژوهش، مصرف دخانیات با افکار و تلاش برای خودکشی مرتبط بوده و بیمارانی که از دخانیات استفاده می‌کنند باید مورد بررسی های بیشتر درباره سلامت ذهنی و خطر خودکشی قرار گیرند. این نتیجه، معنای کلینیکی مهمی دربردارد و نشان می‌دهد برای بررسی بهتر بیماران باید وضعیت مصرف دخانیات در آن‌ها ارزیابی شود.
ntr.oxfordjournals.org

 

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش