سیاست‌های کنترل دخانیات میزان مرگ و میر را کاهش داده است

مرکز پزشکی دانشگاه جرج تاون می‌گوید بیش از 53 میلیون نفر در 88 کشور مصرف دخانیات خود را به دلیل اجرای سیاست‌های کنترل دخانیات متوقف کرده‌اند. این بدان معناست که از 22 میلیون مرگ ناشی از مصرف دخانیات جلوگیری شده است.
این نتیجه به صورت آنلاین در نشریه کنترل دخانیات (Tobacco Control) منتشر شده است. دکتر دیوید لوی یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهند که اجرای مداوم سیاست‌های کنترل دخانیات تاثیرگذار است و بنابراین کشورهایی که هنوز قوانین و سیاست‌های مربوط به کاهش مصرف دخانیات را جدی نگرفته‌اند می‌توانند به درک بهتری از تاثیر این سیاست‌ها برسند و سلامت عمومی بهتری را برای جامعه خود رقم بزنند.
محققان دانشگاه جرج تاون مدلی را برای کنترل دخانیات طراحی و استفاده کردند تا میزان مصرف دخانیات و مرگ‌های ناشی از آن را در هر کشور اندازه‌گیری کنند. آن‌ها می‌گویند بخشی از 22 میلیون مرگ و میر ناشی از دخانیات که از آن جلوگیری شده است شامل موارد زیر می‌شود:
·    7 میلیون به دلیل افزایش مالیات سیگار
·    4/5 میلیون به دلیل هشدارهای مربوط به سلامتی
·    8/3 میلیون به دلیل ممنوعیت بازاریابی و تبلیغات
·    5/1 میلیون به دلیل مداخلات موجود برای ترک دخانیات
بیشترین افزایش جلوگیری از مرگ و حفظ زندگی بین سال‌های 2012 تا 2014 در 3 کشور بزرگ با نرخ بالای استفاده از دخانیات اتفاق افتاد. بنگلادش (با اجرای سیاست‌های هشدارها و مالیات) روسیه (با سیاست ممنوعیت تبلیغات و هوای عاری از دخانیات) و ویتنام (با اجرای سیاست‌های هشدار).
این تحقیق پیش بینی می‌کند که 140 میلیون زندگی دیگر نیز حفظ خواهد شد اگر چین، هند، اندونزی نیز از سیاست‌های جهانی کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت پیروی کنند.
دکتر لوی می‌گوید: برزیل، پاناما و ترکیه تمام یا بیشتر اقدامات این قرارداد را انجام داده‌اند و کاهش چشمگیر مصرف دخانیات را تجربه کرده‌اند.
www.sciencedaily.com

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش