اولین مطالعه درباره تاثیر مخرب سیگار الکترونیک بر بافت لثه در دانشگاه روچستر انجام شد

مرکز پزشکی دانشگاه روچستر می‌گوید سیگارهای الکترونیک به همان اندازه سیگارهای معمولی به لثه و دندان آسیب می‌زنند. مطالعه جدیدی که این دانشگاه برای اولین بار انجام داده است درباره تاثیر مخرب سیگارهای الکترونیک روی سلامت دهان و سطوح مولکولی و بافت سلولی آن است.
دکتر عرفان رحمان، سرپرست این تحقیق می‌گوید سیگارهای الکترونیک در حال رواج در میان نوجوانان و افراد سیگاری و حتی افرادی است که سیگار را ترک کرده‌اند. علت این محبوبیت این است که اغلب تصور می‌شود این سیگارها جایگزین مناسبی برای سیگارهای معمولی هستند. پیش از این دانشمندان تصور می‌کردند که مواد شیمیایی موجود در سیگارهای معمولی مسئول تاثیرات منفی روی سلامت انسان هستند. اما با تحقیقات بیشتر نکات جدیدی در حال آشکار شدن هستند.
دکتر رحمان اضافه می‌کند: ما در این تحقیق نشان دادیم بخار این سیگارها موجب می‌شود سلول‌ها پروتئین‌هایی آزاد کنند که فشار را بر سلول ‌افزایش می‌دهند و موجب ایجاد بیماری‌های مختلف دهان می‌شوند.
در این مطالعه که بافت‌های لثه انسان را در معرض دود سیگارهای الکترونیک قرار داده بود، دریافته است که مواد شیمیایی طعم دهنده نقش مهمی در تخریب سلول‌های دهان بازی می‌کنند. همچنین پژوهشگران یادآور می‌شوندکه نیکوتین به عنوان مسبب بیماری‌های لثه در سیگارهای الکترونیک نیز وجود دارند.
www.sciencedaily.com

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش