سیگار الکترونیک هم با قلب ناسازگار است

مطالعه جدید که در فوریه سال جاری از طرف انجمن قلب شناسی اروپا انجام شده نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیک مضر هستند. پروفسور پرک مدیر این انجمن می‌گوید ” اگر من وزیر بهداشت بودم تلاشم را بر کمپین‌های ضد دخانیات با تمرکز بر نسل جوان معطوف می‌کردم و اجازه نمی‌دادم سیگارهای الکترونیک به عنوان گزینه‌های جایگزین سیگار اجازه تبلیغ داشته باشند. مطالعات نشان می‌دهند افرادی که با سیگارهای الکترونیک مصرف دخانیات خود را شروع می‌کنند تمایل دارند که به سیگاری‌های دائمی تبدیل شوند “.
راهنمای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر اروپا در سال 2016 بر نیاز برای مطالعات بیشتر در زمینه اثرات بلندمدت سیگارهای الکترونیک تاکید کرده است. در این مطالعه جدید 23 نفر از مصرف‌کنندگان این محصولات که برای یک سال به صورت مداوم از آن استفاده کرده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند و همچنین 19 نفر از افراد 21 تا 45 سال که مصرف کننده نبودند نیز بررسی شدند.
در این تحقیق افراد مصرف‌کننده سیگارهای الکترونیک احتمال بیشتری داشت که با افزایش آدرنالین در قلب و افزایش استرس اکسیداتیو مواجه شوند که هر دو از مکانیسم‌های تاثیرگذار تنباکوی سیگار بر قلب هستند.
محققان این مطالعه می‌گویند رابطه علت و معلولی در یک مطالعه با این ابعاد قابل تایید نیست و نیاز به مطالعه بیشتر برای یافتن اثرات منفی این سیگارها بر قلب وجود دارد.
آن‌ها می‌گویند برای اثبات چنین رابطه‌ای باید 10 تا 15 سال افراد مصرف‌کننده را مورد بررسی قرار داد و مرگ‌های زودرس را ثبت کرد اما به دلایل اخلاقی چنین مطالعه‌ای ممکن نیست. ضعف تمام این مطالعات این است که مشاهده‌ای و کوتاه مدت هستند و بیشتر به نشانه‌های تخریب دیواره‌های رگ توجه دارند تا به انواع دیگر مشکلات قلبی و مرگ.

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش