استفاده از هرگونه محصول دخانی، افراد را به سیگار نزدیکتر می‌کند

این مطالعه، داده‌های بیش از صد هزار نوجوان در سن 12 تا 17 سال را تحلیل کرده و یکی از بزرگ‌ترین مطالعاتی است که اثر میان استفاده از محصولات دخانی جایگزین و شروع متعاقب مصرف سیگار در میان جوانان را بررسی کرده است.

طبق تحلیل نویسندگان مقاله، هر شکل دیگری از دخانیات، شامل سیگار الکترونیک با سیگار کشیدن در آینده ارتباط دارد، خاصه وقتی نوجوانان بیش از یک محصول دخانی را استفاده می‌کنند. در نتیجه، محصولات دخانی جدید پتانسیل این را دارند که دستاوردهای سلامت عمومی در حوزه مبارزه با دخانیات را کم اثر کنند.

این مقاله در سال 2018 در نشریه Jama Pediatric  و توسط محققان مرکز جامع سرطان هلن دیلر دانشگاه UCSF به چاپ رسیده است. نویسنده ارشد مقاله بنجامین دبلیو چفی، استادیار دانشگاه UCSF، دانشکده دندان‌پزشکی می‌گوید: ما متوجه شدیم که نوجوانانی که هر شکلی از محصولات دخانی را تجربه می‌کنند در معرض خطر بزرگ‌تری در آینده به لحاظ ریسک سیگاری شدن قرار دارند.

تقریباً 90 درصد از سیگاری‌های بزرگسال اولین سیگار خود را زمانی که 18 ساله بودند کشیدند. مطالعات اولیه نشان می‌دهند که کشیدن یک سیگار در ماه در طول دوران نوجوانی با سیگار کشیدن روزانه دوران بزرگسالی ارتباط دارد.

در سال‌های اخیر محصولات حاصل از تنباکو که در شکل‌های مختلف تولید می‌شوند بین جوانان محبوب شده‌اند، خاصه سیگار الکترونیک. در سال 2016 تقریبا 4 میلیون دانش‌آموز دبیرستان و راهنمایی اعلام کردند که از دو محصول دخانی و یا بیشتر استفاده کرده‌اند که با توجه به نتایج این تحقیق زنگ خطری محسوب می‌شود.

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180115154355.htm

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش