چاپ هشدار سلامت بر روی پاکت‌های سیگار، می‌تواند مانع مصرف سیگار شود!

 

چاپ هشدار “سیگار مرگ‌آور است” بر روی هر نخ سیگار و کاغذ سیگارپیچ، نسبت به طراحی‌های ساده و متداول سیگار، تا سه برابر احتمال بازدارندگی مصرف سیگار را در میان سیگاری‌های جوان افزایش می‌دهد.

مرکز مطالعات سرطان بریتانیا در مطالعه‌ای، تأثیر رنگ‌های ناخوشایند و برچسب‌های هشدار سلامت را بر روی هر سیگار، به عنوان روشی بازدارنده برای ادامه دادن عادتی که معمولاً تا بزرگسالی ادامه می‌یابد، مورد آزمایش قرار داد.

استعمال دخانیات بزرگترین عامل مرگ‌های قابل پیشگیری و سرطان در انگلستان است. این مرکز خیریه همچنین هشدار داده که جوانان بسیاری در حال حاضر درمعرض اعتیاد به دخانیات هستند.

اگرچه نرخ کلی مصرف پایین است، اما با این حال از هر 6 جوان انگلیسی 16-24 ساله، 1 نفر و نیز از هر 5 جوان اسکاتلندی، 1 نفر مصرف‌کننده سیگار هستند.

این پژوهش که در مجله «مطالعات نیکوتین و تنباکو» منتشر شد، 1000 جوان 16 تا 24 ساله را مورد بررسی قرار داد و نتایج حاکی از آن بود که مصرف‌کنندگان فعلی سیگار، بیشتر احتمال دارد که هشدار بازدارنده چاپ شده  روی سیگار را نامطلوب ارزیابی کنند.

شرکت کنندگان به سه نوع سیگار به لحاظ میزان مطلوبیت نمره دادند. 1-رایج 2-سیگار با هشدار سلامت چاپ شده روی هرنخ 3-سیگار با کاغذ و فیلتر سبز

نتیجه‌ای که به‌دست آمد حاکی از آن بود که این افراد، نوع دوم و سوم سیگار را نمی پسندند و نوع رایج و معمولی را ترجیح می‌دهند.

مداخله‌های پیشین در انگلستان بر هشدارهای سلامت روی پاکت‌ها متمرکز شده بود و از ماه می تمامی محصولات تنباکو در بسته‌بندی‌های استاندارد ساده سبز که توسط محققان ناخوشایندترین رنگ دنیا توصیف شده  فروخته می‌شوند.

 

آیا استعمال دخانیات هم‌چنان قابل دفاع است؟

این مطالعه نشان می‌دهد که تغییر دادن طراحی کلاسیک سیگار، خود گامی دیگر در مبارزه با استعمال دخانیات است.

به گفته دکتر کرافورد مودی، دانشمند مطالعات سرطان انگلستان و نویسنده اصلی این مقاله، سیگار خود ابزار ارتباط دیگری است که تغییر شکل آن می‌تواند از جذابیت آن بکاهد. جوانانی که استعمال سیگار را آغاز می‌کنند، احتمالاً این کار را تا بزرگسالی ادامه خواهند داد.  پس هر‌آنچه ممکن است آن‌ها را از سیگار کشیدن بازدارد، می‌تواند به عنوان پتانسیل مقابله با پیامدهای بهداشتی در زندگی آتی آنان کمک کننده باشد.

جرج باتروت، مدیر ارشد سیاست‌گذاری «مطالعات سرطان انگلستان» گفت: لازم است تا ما یافتن راه‌های بدیع و نو برای بازداشتن جوانان از مصرف سیگار را ادامه دهیم، تا آن‌جا که مطمئن شویم نرخ استعمال دخانیات در جوانان روندی رو به کاهش خواهد داشت.

این مطالعه نشان می‌دهد که تاکتیک‌هایی همانند غیرجذاب کردن خود سیگارها می‌تواند روشی مؤثر در مقابله با مصرف آن باشد.

چنانچه سرویس‌های ضد استعمال دخانیات قطع شود، تلاش‌های مقابله با سرطان نیز محدود خواهد شد

محققان حوزه دخانیات می‌گویند ترک دخانیات به تشویق نیازمند است و نه تنبیه!

سیمون کلارک مدیر سازمان آزادی برای حق استفاده از سیگار کشیدن که یک گروه فشار انگلیسی است که علیه فعالیت های کنترل دخانیات مبارزه می‌کند(Forest)، می‌گوید چاپ یک هشدار بر روی سیگار چیزی بجز شکست سیاست‌های ضد دخانی را مورد توجه قرار نمی‌دهد. مداخلات ناکارآمد دولتی که بر ترساندن و وحشت‌افزایی متکی هستند، همیشه شکست می‌خورد، چرا که خطرات ناشی از استعمال سیگار برای همه شناخته شده است. قواعد و قوانین بیشتر، راه‌حل این مسئله نیست و در عوض دولت باید مصرف‌کنندگان را به انتخاب ارادی محصولات کاهنده آسیب یعنی سیگارهای الکترونیکی تشویق کند!

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش