الگوی مصرف قلیان و سیگار الکترونیک متفاوت است

مطالعات مبتنی بر جمعیت دخانیات و سلامت با نمونه‌هایی در سطح ملی، از بزرگسالان بالای 18 سال (با جمعیت نمونه 28362 نفر) و نوجوانان 12 تا 17 ساله (12172 نفر) انجام شده است. تحلیل‌ این مطالعه در سال 2019-2018 صورت گرفته و با تخمین شیوع قلیان الکترونیک، میان مصرف‌کنندگان و ویژگی‌های جمعیتی، الگوهای استفاده و همراهی استفاده با دیگر محصولات دخانی و مخدر مقایسه‌ای‌‌ انجام شده است.

طبق نتایج به دست آمده از این تحقیق به طور کلی 4.6 درصد از بزرگسالان گزارش دادند که  قلیان الکترونیک مصرف کرده‌اند و بیشتر از یک چهارم آنها در حال حاضر مصرف‌کننده بودند. در میان نوجوانان 7/7 درصد حداقل یک بار مصرف قلیان الکترونیک و 14.3 درصد مصرف سیگار الکترونیک گزارش کرده‌اند.

در مقایسه با افرادی که تنها از یکی از این دو وسیله استفاده کرده بودند، نوجوانان و جوانان 18 تا 24 ساله بیشترین مصرف‌کنندگان بودند (60.5 %). اکثریت مصرف‌کنندگان دختر بوده‌اند (58.8 %). الکل و ماری جوانا نیز شایعترین مواد مصرفی توسط افرادی بود که قلیان الکترونیک مصرف می‌کردند. همچنین هم نوجوانان و هم بزرگسالان مصرف‌کننده قلیان الکترونیک، مصرف الکل و مواد مخدر بیشتری نسبت به کسانی داشتند که تنها مصرف‌کننده سیگار الکترونیک بودند.

محققان این مقاله نتیجه می‌گیرند که گرچه مصرف قلیان الکترونیکی نسبت به سیگار الکترونیک کمتر است اما چندان کمیاب هم نبوده و ویژگی‌های جمعیت شناختی مصرف‌کنندگان آنها و مواد دخانی و مخدری که در کنار این محصولات مصرف می‌کردند با یکدیگر متفاوت است.

به نظر می‌رسد همان‌طور که پژوهشگران این تحقیق پیشنهاد می‌دهند، نه تنها در آمریکا که محل این مطالعه است بلکه در تمامی کشورهایی که چنین محصولاتی فرصت ورود و یا تولید پیدا کرده‌اند باید مطالعاتی جهت یافتن الگوهای مصرف دخانیات در رفتار افراد صورت بگیرد تا قانونگذاران بتوانند با اطلاعات لازم جهت وضع مقررات ویژه در این زمینه به پیشگیری بپردازند.

منبع: https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(19)30224-7/fulltext?rss=yes

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش