بی خانمان‌ها بیشتر از محصولات جدید دخانی استفاده می‌کنند

شیوع استفاده از سیگار بین بزرگسالان بی‌خانمان درحال افزایش است. با وجود اینکه در مورد استفاده از محصولات دخانی جدید تا حدودی شناخت در بین این جمعیت وجود دارد، استفاده از این محصولات جدید ممکن است بر ترک سیگار اثر گذاشته و باعث ریسک‌های بزرگتر و بیشتر بر افزایش نرخ دخانیات و ایجاد مشکلات سلامتی شود. از این رو جمعی از محققان دپارتمان روانشناسی آموزشی دانشگاه هوستون مطالعه‌ای مبنی بر افزایش استفاده از محصولات جدید در بی خانمان‌ها انجام داده‌اند.

در این مطالعه 183 نفر از افراد بی‌خانمان که در حال حاضر سیگاری هستند و از محصولات جدید نیز استفاده می کنند، در طول 30 روز مورد بررسی قرار گرفته‌اند. 74 درصد شرکت‌کنندگان مرد و بیشتر سفیدپوست هستند و حدودأ روزانه 12 سیگار در طول 21‌ سال مصرف کرده‌اند. دلایل استفاده از این محصولات به عنوان جایگزین‌های سیگار برای آسان‌سازی ترک سیگار و ضرر کمتر آن است. استفاده‌کنندگان از سیگار معتقدند سایر محصولات دخانی جدید مانند قلیان، سیگار الکترونیکی و تنباکوی جویدنی دارای ضرر بیشتر و خطرهایی برای سلامتی است. در حالی که مصرف‌کنندگان این محصولات معتقدند این محصولات ضرر چندانی برای سلامتی ندارند.

طبق نتایج این پژوهش، استفاده‌کنندگان فعلی از محصولات جدید با آنهایی که فقط سیگار می‌کشند و آمادگی برای ترک سیگار دارند و در گذشته تلاشی برای ترک انجام داده‌اند، تفاوت نمی‌کنند. تعداد مصرف‌کنندگان محصولات جدید دخانی در بین افراد بی‌‌خانمانی که در حال ترک هستند بیشتر است اما فشار بیشتر برای افرادی گزارش می‌شود که در حال آمادگی برای ترک هستند.

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش