رابطه بیماری کووید-19 و دود دست دوم

آیا دود سیگار می‌تواند ویروس کرونای جدید[1] را منتقل کند؟

کارشناسان می‌گویند ریزقطره‌[2]های حاوی ویروس کرونا که باعث بیماری کووید-[3]19 می‌شود، می‌توانند در دود سیگار و هم‌چنین بخار سیگار الکترونیکی[4] با فاصله بیشتری حرکت کنند.

  • کارشناسان می‌گویند دود دست دوم سیگار و هم‌چنین سیگار الکترونیکی می‌توانند ویروس کرونا را تا مسافتی بیشتر از حد معمول منتقل کنند.
  • آنها اضافه می‌کنند که مردم هنگام استفاده از سیگار یا سیگار الکترونیکی از ماسک استفاده نمی‌کنند.
  • آنها هم‌چنین اظهار می‌دارند که افراد سیگاری و مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی نسبت به جمعیت عمومی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کووید-‌19 هستند.

دود دست دوم همیشه یک عامل کشنده بوده است، اما کووید-19 قرار گرفتن در معرض دود دخانیات را به طور بالقوه کشنده‌تر کرده‌است.

و بخار بازدم سیگار الکترونیکی ممکن است حتی خطرناک‌تر هم باشد.

به گفته کارشناسان، دود سیگار و سیگار الکترونیکی، هر دو می‌تواند ویروس کرونا را انتقال دهد، این ویروس از یک فرد به فرد دیگر با ریزقطره‌های میکروسکوپی بخار آب خارج شده از ریه‌ها منتقل می‌شود.

طبق گفته لورن ولد[5]، مدیر تحقیقات پزشکی در کالج پرستاری و استادیار دانشکده‌های پرستاری و پزشکی در دانشگاه ایالتی اوهایو[6] «وقتی یک ابر بخار بازدم می‌شود، حاوی مقدار عظیمی از ذرات است».

چیزی که ما نمی‌دانیم این است که این ذرات چقدر می‌توانند پیش بروند. ما می‌دانیم که ویروس می‌تواند به ذرات متصل شود و می‌تواند سه، چهار، یا پنج برابر بیشتر از حالتی که فقط در هوا باشد، جا به جا شود.

حتی تنفس عادی نیز می‌تواند باعث شیوع بیماری شود، به همین دلیل ماسک‌های صورت برای جلوگیری از انتشار آزادانه ذرات ویروس در هوا توصیه می‌شود.

علاوه بر این، افراد سیگاری هنگام کشیدن سیگار یا سیگار الکترونیکی از ماسک استفاده نمی‌کنند. وولد می‌گوید افراد سیگاری اغلب با شدت بیشتری بازدم را انجام می‌دهند، به این معنی که ذراتی که از ریه‌های خود بیرون می‌کشند می‌توانند حتی به مسافت بیشتری انتقال یابند.

دود چگونه حرکت می‌کند؟

در مسابقاتی تحت عنوان «تعقیب ابر[7]»، استعمال‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی (ویپر) ابرهایی از بخار را که از ریه‌هایشان خارج می‌کنند تا بیش از 6 فوت (1.8 متر) پیش می‌رانند.

هم‌چنین یک مطالعه معتبر در سال 2017 نشان داد که مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی توانایی تولید ابر بزرگی از بخار بازدم را یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های استفاده از سیگار الکترونیکی می‌دانند.

دکتر لن هوروویتز[8]، متخصص بیماری‌های ریوی در بیمارستان لنوکس هیل[9] در نیویورک، اظهار داشت «ابر به شما ایده خوبی می‌دهد که چقدر باید فاصله‌تان را از آن حفظ کنید».

هم‌چنین در مورد دود سیگار، هوروویتز به ما گفت که اگر بوی آن را حس کنید، احتمالاً خیلی نزدیک هستید.

طبق گفته موسسه ملی بهداشت[10] ، دود دست دوم سیگار می‌تواند برای چندین ساعت در هوا بماند و تا 20 فوت (6.1 متر) نیز حرکت کند.

ریزقطره‌های ویروس کرونای جدید

هوروویتز می‌گوید از نظر اینکه ریزقطرات ویروس کرونای جدید چقدر می‌توانند جابجا شوند، مصرف سیگار الکترونیکی و سیگار کشیدن بیش از اینکه شبیه به صحبت کردن باشد، مانند آواز خواندن یا فریاد کشیدن است.

در یک مورد به خوبی ثبت شده، در ایالت واشنگتن ده‌ها عضو یک گروه کر[11] پس از یک جلسه تمرین به کووید-19 مبتلا شدند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها خاطرنشان کرد: «عمل آواز خواندن، به خودی خود ممکن است در انتقال از طریق انتشار آئروسل‌ها نقش داشته باشد، که تحت تأثیر شدت صدا قرار می‌گیرد»

هوروویتز گفت: «بازدم پرفشار دود با لبان غنچه شده می‌تواند موجب آن شود که دود حداقل دو برابر میزان صحبت کردن، جابجا شود»

وولد گفت استعمال‌کنندگان سیگار الکترونیکی به طور ویژه مستعد گسترش کووید-19به یکدیگر هستند، زیرا استعمال سیگار الکترونیکی غالباً یک فعالیت گروهی است.

دکتر جوی لوکاس[12]، متخصص ریه کودکان در مرکز پزشکی سلامت منطقه‌ای لیکلند[13] در فلوریدا[14] گفت، از آنجا که بیشتر کاربران مضر بودن سیگار الکترونیکی را کمتر از استعمال دخانیات می‌دانند، بسیاری از آنها «ممکن است در فضای بسته سیگار الکترونیکی بکشند در حالی که در آنجا سیگار نخواهند کشید».

با این حال، تحقیقات نشان داده‌است که بیشترین خطر انتقال ویروس کرونای جدید در فضاهای داخلی است.

لوکاس گفت: افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند احتمال بیشتری دارد که کووید-19 را منتقل کنند. وی افزود: این موضوع نه تنها برای مصرف‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی، بلکه برای کسانی که در نزدیکی مصرف‌کنندگان هستند، یا کسانی که از میان ریزقطرات بخار عبور می‌کنند، خطرناک است.

اعتقاد بر این است که افراد سیگاری و مصرف‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی در معرض خطر ابتلا به کووید-19 بیشتری هستند و در نتیجه تماس با دود دخانیات یا ابرهای بخار، این خطر حتی بیشتر هم می‌شوند.

برای مثال یک مطالعه اخیر در دانشگاه استنفورد[15] نشان داد که نوجوانان و جوانانی که از سیگار الکترونیکی استفاده کرده‌اند پنج برابر بیشتر از افرادی که مصرف‌کننده نیستند ممکن است به کووید-19 مبتلا شوند.

کسانی که در 30 روز گذشته از سیگارهای الکترونیکی و سیگارهای معمولی استفاده کرده‌اند، تقریباً هفت برابر بیشتر احتمال داشته که تشخیص این بیماری را دریافت کنند.

هوروویتز گفت: «عکس اشعه ایکس آسیب ریوی ناشی از استفاده از سیگار الکترونیکی و کووید-19 می‌تواند بسیار مشابه به نظر برسد، و این آسیب می‌تواند ریه‌ها را آسیب پذیرتر کند. مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی احتمالاً بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید-19‌ هستند زیرا آسیب مخاطی بیشتری دارند که اجازه حملات بیشتری را به ویروس می دهد.


[1]. Novel coronavirus

[2].droplet

[3]. Covid-19

[4]. E-cigarette

[5]. Loren wold

[6]. Ohio

[7]. cloud chasing

[8]. Lan Horovitz

[9] Lenox Hill

[10]. National institutes of health

[11]. choir group

[12]. Joi Lucas

[13]. Lakeland Regional Health Medical Center

[14].Florida

[15]. Stanford university

این مطلب ترجمه ای است از:

https://www.healthline.com/health-news/can-secondhand-smoke-transmit-the-novel-coronavirus

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش