سیگاری‌ها قیمت خانه را کاهش می‌دهند

شاید شنیدنش کمی عجیب باشد اما همین پک‌های ساده به سیگار در فضای خانه باعث کاهش قیمت خانه در برخی مناطق دنیا می‌شود. بازار مسکن در بریتانیا یکی از جاهایی است که از این عادت روزانه تاثیر گرفته است. آمارهای یکی از وبسایت‌های خرید و فروش خانه در این کشور نشان می‌دهد تقریباً یک خریدار از چهار خریدار (24 درصد) انتظار دارند برای خرید خانه‌‌ای که یک فرد سیگاری در آن زندگی کرده، تخفیف دریافت کنند.
علاوه بر این 8 درصد افراد شرکت‌کننده در پیمایش گفته‌اند که دوست ندارند در خانه‌ای زندگی کنند که قبلا یک فرد سیگاری در آن ساکن بوده است. اما این مشکل فقط در مورد خرید خانه نیست بلکه اجاره مسکن هم همین طور است. تحقیق جدیدی نشان داده است که 60 درصد صاحب‌خانه‌ها به فرد سیگاری خانه خود را اجاره نمی‌دهند و نیمی از آن‌ها هم گفته‌اند که اجاره بیشتری از افراد سیگاری می‌گیرند. عامل افزایش اجاره و بسیاری از قراردادها به اجازه سیگار کشیدن یا نکشیدن مستاجر اشاره می‌کنند. اما حتی اگر صاحبخانه فراموش کند که ممنوعیت سیگار کشیدن را در قرارداد ذکر کند، مستاجر همچنان موظف است خسارت مربوط به مصرف سیگار را به صاحبخانه بپردازد. نوع دوم این است که صاحبخانه به مستاجر اجازه سیگار کشیدن بدهد در این صورت نیز مستاجر در صورت آسیب زدن به خانه به دلیل مصرف دخانیات باید خسارت بدهد. این مساله نشان‌دهنده قدرت فرهنگ ضد دخانی است که در بریتانیا رشد یافته است.
یکی از آژانس‌های مسکن اونتاریو نیز طی تحقیقی نشان داد، ارزش فروش مجدد خانه تا 29 درصد کاهش می‌یابد. همچنین در مطالعه‌ای حدود 401 آژانس مورد بررسی قرار گرفته که نشان داد فروختن خانه‌ای که صاحب خانه سیگاری داشته است مشکل‌تر است. در کانادا، 15 درصد از خانه‌ها یک سیگاری دائم دارد.
خسارت‌های رایجی که بر اثر مصرف سیگار رخ می‌دهد شامل تغییر رنگ و ایجاد لکه‌روی دیوارها، سقف و کاغذ دیواری به علت وجود مواد شیمیایی، بو گرفتن قالی‌ها و سوختن برخی وسایل در خانه‌های مبله و خطر آتش‌سوزی است. این آتش‌سوزی‌ها گاهی تنها به خانه و وسایل آن صدمه می‌زنند و گاهی به خسارات جانی جبران‌ناپذیر بدل می‌شوند. سازمان آتش‌نشانی آمریکا تخمین زده است هر ساله هزار نفر بر اثر آتش‌سوزی ناشی از سیگار جان خود را از دست می‌دهند.

https://www.lovemoney.com/news/12791/how-smoking-damages-the-value-of-your-home
http://articles.chicagotribune.com/2013-08-23/classified/sc-cons-0822-umberger-20130823_1_secondhand-smoke-resale-value-real-estate-agents

اشتراک گذاری این مطلب
تلگرام
واتس آپ
ایمیل
چاپ مطلب

آخرین مطالب

فراخوان های پژوهشی

اطلاعیه ها

همکاری با ما

آموزش